انواع درب داخلی ساختمانی

انواع درب داخلی ساختمانی

درب های داخلي ساختمانی اغلب شامل ۶ مورد زیر می شوند:

  1. درب HDF

  2. درب MDF

  3. درب ملامینه (HPL)

  4. درب ABS

  5. درب ضد آب PVC

  6. درب تمام چوب

۱- درب HDF :

یکی از پرکاربردترین انواع درب در ساختمان، درب های اچ دی اف می باشد، این درب ها بدلیل قیمت مناسب در بیشتر ساختمان های مسکونی استفاده می شود. این درب ها شامل طرح های ۲قاب، ۳ قاب، ۴ قاب، میلانو، اودسا، مادرید، بیضی بالا، کسری و ساده می شوند.

۲- درب MDF :

– طرح cnc با روکش pvc

در این درب ها طرح مورد نظر بوسیله cnc روی mdf اجرا می شود و سپس روکش های pvc با ضخامت های ۰٫۲ یا ۰٫۴ روی آن وکیوم می گردد به طوری که کاملا در تمام شیارهای cnc شده روکش pvc قرار گرفته و طرح cnc بطورکامل قابل مشاهده است.
ضخامت رویه درب هایMDF داخلی، ۵ میلیمتر و ۸ میلیمتر می باشد که درب های ۸ میلیمتر طرح cnc را بسیار واضح تر و با عمق بیشتر نشان می دهند.

– طرح برجسته با روکش pvc

در برخی از مدل ها که به صورت برجسته هستند، برجستگی هایی جداگانه طراحی و ساخته می شوند که با شیارهای cnc شده ترکیب شده و طرح خام درب ایجاد می گردد. در نهایت درب با روکش pvc وکیوم می شود.

– طرح cnc روکش چوب

در این درب ها یک لایه نازک ورق چوب به روی mdf پرس می شود که رایج ترین روکش چوب در صنعت درب، روکش ملچ می باشد. درب های ساخته شده با این ورق با نام درب mdf روکش ملچ یا به اختصار درب روکش ملچ شناخته می شود. عموما روکش های ملچ با ضخامت های ۵، ۸ میلیمتر در درب ها مورد استفاده قرار می گیرد. از مزیت رویه های روکش چوب می توان به نمایان شدن طرح، نقش و بافت چوب بر روی درب ها اشاره کرد. درب های روکش چوب اغلب رنگ می شوند که زیبایی و براقی بودن رنگ ها می تواند درب ها را بیشتر مورد توجه مشتریان قرار دهد.

– mdf لیزری و ضد خش

mdf لیزری ورق ام دی اف خام است که شیارهایی مشابه رگه های چوب درآن ایجاد می شود. از نظرفرم وظاهر شیار مشابه شیارهای ورق های hdf است. این درب ها نیز نیاز به رنگ آمیزی دارند.

۳- درب ملامینه (hpl) :

 

۴- درب ضد آب ABS :

درب‌های ABS از جنس پلیمر پلاستیکی هستند که مانند بقیه درب‌های داخلی تولید می‌شوند، با این تفاوت که روی درب ورقی از جنس پلاستیک پرس شده و دور تا دور درب نیز با رزین پوشش داده می‌شود که در این حالت درب ضدآب می‌گردد.
درب ABS به علت ضد آب بودن غالبا برای سرویس های بهداشتی استفاده می شود اما از آن ها برای درب اتاق و حتی در بعضی موارد جهت درب ورودی نیز با طراحی خاص به کار می رود. درب های ABS ضد خش و ضد آب می باشند و همچنین امکان تخم گذاری و رشد موریانه و حشرات موذی در این درب وجود ندارد.

۵- درب ضد آب pvc ( 100% ضد آب ):

جنس بدنه داخلی و همچنین روکش این نوع درب از pvc که جزء مصالح کاملا ضد آب است، ساخته می شود. درب های pvc به علت ضد آب بودن مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و اغلب در محیط های مرطوب ازجمله سرویس بهداشتی و حمام استفاده میشوند. همچنین این درب ها را می توان با روکش های مورد استفاده از ورق های pvc پوشانده می شود.

 

 

انواع درب داخلي ساختمان – درب داخلی mdf

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: