انواع درب داخلی ساختمانی

انواع درب داخلی ساختمانی

درب های داخلي ساختمانی اغلب شامل ۶ مورد زیر می شوند:

 1. درب HDF

 2. درب MDF

 3. درب ملامینه (HPL)

 4. درب ABS

 5. درب ضد آب تمام PVC

 6. درب تمام چوب

برای ساخت درب‌های داخلی (HDF، MDF، ملامینه و ABS) ابتدا یک کلاف چوبی به ابعاد درب ساخته شده و ورق های پیش ساخته ای

با توجه به سفارش مشتری بر رو و پشت کلاف درب، پرس می‌شود. همچنین برای بالا بردن مقاومت درب در برابر ضربه وشکنندگی فضای خالی میان درب با چوب و یا هانی‌کامب شبکه بندی می‌شود. پس از ساخت درب خام، با توجه به آنکه درب نیاز دارد رنگ و یا روکش شود، مراحل بعدی انجام می‌گیرد.

حال به توضیحی مختصر به در خصوص انواع درب های داخلی می پردازیم.

۱- درب HDF :

یکی از پرکاربردترین انواع درب در ساختمان، درب های اچ دی اف می باشد، این درب ها بدلیل قیمت مناسب در بیشتر ساختمان های مسکونی استفاده می شود. این درب ها شامل طرح های ۲قاب، ۳ قاب، ۳ قاب بیضی، ۴ قاب، برگاما، اودسا، میلانو، مادرید، حصیری سه قاب و ساده می شوند.

درب hdf

۲- درب MDF :

– طرح cnc با روکش pvc

در این درب ها طرح مورد نظر بوسیله cnc روی mdf اجرا می شود و سپس روکش های pvc با ضخامت های ۰٫۲ یا ۰٫۴ روی آن وکیوم می گردد به طوری که کاملا در تمام شیارهای cnc شده روکش pvc قرار گرفته و طرح cnc بطورکامل قابل مشاهده است.
ضخامت رویه درب هایMDF داخلی، ۵ میلیمتر و ۸ میلیمتر می باشد که درب های ۸ میلیمتر طرح cnc را بسیار واضح تر و با عمق بیشتر نشان می دهند. mdf مورد استفاده در درب های روکش شده، mdf لیزری (ورق ام دی اف خام که شیارهایی مشابه رگه های چوب درآن ایجاد می شود و از نظرفرم و ظاهر شیار مشابه شیارهای ورق های hdf است) می باشد.

– طرح برجسته با روکش pvc

در برخی از مدل ها که به صورت برجسته هستند، برجستگی هایی جداگانه طراحی و ساخته می شوند که با شیارهای cnc شده ترکیب شده و طرح خام درب ایجاد می گردد. در نهایت درب با روکش pvc وکیوم می شود.

درب ام دی اف برجسته

– طرح cnc با روکش چوب

در این درب ها یک لایه نازک ورق چوب به روی mdf پرس می شود که رایج ترین روکش چوب در صنعت درب، روکش ملچ می باشد. درب های ساخته شده با این ورق با نام درب mdf روکش ملچ یا به اختصار درب روکش ملچ شناخته می شود. عموما روکش های ملچ با ضخامت های ۵، ۸ میلیمتر در درب ها مورد استفاده قرار می گیرد. از مزیت رویه های روکش چوب می توان به نمایان شدن طرح، نقش و بافت چوب بر روی درب ها اشاره کرد، همچنین درب های روکش چوب به دلیل آنکه معمولا رنگ می شوند دارای جلا و براقیت بودن بیشتر هستند که باعث زیباتر شدن درب میشوند.

– درب mdf ممبران با روکش pvc

این نمونه درب mdf که علم تولید آن را کمتر کارخانه ای دارد، شامل ویژگی هایی منحصر بفردی است. این نمونه درب در کارگاه ایده چوب با شرایط زیر تولید می شود:

 1. شبکه داخل درب تمام چوب است و دیگر از هانیکام استفاده نمیشود، که این موضوع باعث استحکام بیشتر درب در برابر ضربه و شکستن درب میشود که حتی میتوان این درب را به عنوان درب های ورودی نیز استفاده کرد.
 2. روکش pvc این نمونه درب به صورت یکپارچه بر پشت و رو و همچنین لبه درب کشیده می شود و این موضوع دو نکته مهم را نتیجه می دهد :
  • زیبایی بیشتر درب : در این درب دیگر نیازی به نوار لبه وجود ندارد و در نتیجه خط چسبی نیز در خط اتصال رویه و لبه درب وجود نخواهد داشت.
  • ضد آب شدن درب :  بدلیل عدم وجود منفذی برای ورود آب به داخل درب، می توان از ضد آب بودن درب های ممبران نسبت به درب های mdf دیگر تا حدود زیادی اطمینان حاصل نمود.

۳- درب ملامینه (hpl) :

درب های ملامینه در رده درب های روکشی قرار می گیرد، بدین صورت که یک  ورق HPL  با مشخصات ذکر شده  بر روی کلافی چوبی پرس می شود.

ورق های HPL  و یا همان ورق های ملامینه که در ساخت درب استفاده می شوند در واقع ورق های MDF ای هستند که یک لایه نازک کاغذ کرافت(ملامینه)  روی آن کشیده شده است که در بازار به نام درب HPL و یا درب ملامینه شناخته شده اند و در طرح ها و رنگ های مختلف عرضه می گردند.

طرح درب های ملامینه: پرستیژ، تشریفات، پاپیون، حصیری، شیاری، کسری ساده، کسری گلدار

رنگ درب های ملامینه: سفید، ونگه، ماهگونی، گردویی، آنتیک طلایی، ملچ سوخته، چرمی و جویز

درب HPL

۴- درب ضد آب ABS :

درب‌های ABS از جنس پلیمر پلاستیکی هستند که مانند بقیه درب‌های داخلی تولید می‌شوند، با این تفاوت که روی درب ورقی از جنس پلاستیک پرس شده و دور تا دور درب نیز با رزین پوشش داده می‌شود که در این حالت درب ضدآب می‌گردد.

درب ABS به علت ضد آب بودن غالبا برای سرویس های بهداشتی استفاده می شود اما از آن ها برای درب اتاق و حتی در بعضی موارد جهت درب ورودی نیز با طراحی خاص به کار می رود. درب های ABS علاوه بر مقاومت بالا در برابر رطوبت، ضد خش نیز می باشد و همچنین امکان تخم گذاری و رشد موریانه و حشرات موذی در این درب وجود ندارد.

برای ساخت درب ABS ابتدا درب خامی از جنس ام دی اف ۳ میلی متر  یا نئوپان ۵ میلی متر ساخته می شود، در مرحله ی بعد سطح درب خام کاملا به رزین ABS آغشته می شود و در مراحل بعدی کلیه ی سطوح درب با ورق ABS با ضخامت ۱٫۲ میلی متری پوشانده می شود.

۵- درب ضد آب تمام pvc ( 100% ضد آب ):

جنس کلاف و شبکه داخلی این نوع درب از pvc (که به دلیل ساختار شیمایی آن کاملا ضد آب و عایق الکتریسیته (نارسانا) است) ساخته می شود. درب های pvc به علت ضد آب بودن مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و اغلب در محیط های مرطوب ازجمله سرویس بهداشتی و حمام استفاده میشوند. همچنین این درب ها را جهت زیبایی بیشتر می توان با روکش های pvc وکیوم نمود.

انواع درب داخلي ساختمان – درب داخلی mdf

اشتراک گذاری
1 دیدگاه

یک دیدگاه در “انواع درب داخلی ساختمانی

دیدگاه خود را بنویسید: